Balázs Ágnes

Pszichológus

Alkalmazott módszerek

“Létezik egy megfoghatatlan ajándék, amely többet ér, mint bármi, amit a kezünkbe foghatunk. Ezt nevezem önmagunk odaajándékozásának vagy jelenlétünk ajándékának.” /Gary Chapman/

Az egyéni pszichológiai tanácsadás kereteit az első 3 alkalom után közösen a klienssel együtt meghatározzuk. Az ülések hossza 60 perc. Az ülések gyakorisága az alkalmazott módszertől függ. A terápia alkalmai között általában egy vagy két hét szokott eltelni.

Pár és családterápia esetében az ülések hossza 90 perc. Az ülések gyakorisága 2-3 hetente szokott történni. Az ülések közötti időben is kap a család megoldandó feladatokat.

Online tanácsadás az utóbbi évtizedekben vált széleskörűen elérhetővé. A tanácsadási alkalmak az élő terápiás helyzethez hasonlóan 60 percesek. Előzetes időpont egyeztetést igényelnek ugyanúgy, mint a személyes találkozások. Vannak hozott problémák, ahol az online tanácsadás nem a helyzetnek megfelelő segítő forma, pl. krízishelyzet vagy évek óta kezeletlen pszichiátriai betegségek.

Egyéni
tanácsadás

Segítői beavatkozás, amely egy sajátos lelki folyamaton át kíséri a klienst.

Pár- és
családterápia

Iránymutatás a szülőknek/pároknak a biztonságos érzelmi bázis kialakításához.

Autogén tréning és relaxációs módszerek

Testi, lelki, szellemi elengedettséget, harmóniát érhetünk el e technikával.

Szexológiai
tanácsadás

Átbeszéljük a testi- és lelki tényezőket, problémákat a szexualitás terén.

Önismeret és személyiségfejlesztés

Csoportokon átélhetjük azt, hogy az érzéseink is megoszthatóak.

Zavart okozó családminták feltérképezése és oldása

Megismerhetjük és feldolgozhatjuk a generációkon átívelő zavart keltő traumákat.

Egyéni tanácsadás

A pszichológiai tanácsadás egy segítői beavatkozás, amely egy sajátos lelki folyamaton át kíséri a klienst. Ilyen például egy krízishelyzet, életciklusbeli elakadás, tanulási probléma, trauma feldolgozása. A célt a pszichológus és a kliens közösen határozzák meg. Amikor elkezdünk dolgozni a kliens elakadásain vagy élete visszatérő szenvedést okozó mintázatain, elengedhetetlen visszatérni a múlt érzelmi és pontos információgyűjtéssel egybekötött kognitív feldolgozásához. Fontos, hogy a kliens személyiségéhez illeszkedjék a választott módszer, továbbá a kliens is lássa különbségeket (előnyöket, hátrányokat) a közösen választott módszert illetően a többi módszerhez viszonyítva. Ez már azt is feltételezi, hogy a hozott probléma mögött sikerül feltárni és feldolgozni valamennyire a mögöttes érzelmi rejtett, árnyék részeket.

Az első találkozáskor, az első interjú után (ami több alkalomból is állhat) szerződést kötnek a felek az ülések ütemezésére, várható hosszára, melyet meghatároz a választott munkamódszer mellett a hozott probléma és a folyamatban való közös haladás üteme. A végső cél, hogy a kliens egyedül is képes legyen kezelni a nehézségeit.
Egyéni, családi és csoportos tanácsadásra is van lehetőség.

A segítő folyamat minimális hossza kb. 3-6 ülés. A szerződést folyamatában is monitorozni szükséges, a közben felszínre kerülő rejtett, árnyék részek megjelenése és feldolgozás lehetőségei miatt. Így a segítő folyamat hossza esetenként jóval hosszabb is lehet. Az ülések gyakorisága az alkalmazott módszertől függ. A terápia 60 perces alkalmai között általában egy vagy két hét szokott eltelni.
Az utolsó találkozókon kerül sor a folyamat összegzésére, lezárására.

“Mikor megismerkedtem Ágival három évvel ezelőtt, az egész életem a feje tetején állt, és nem találtam önmagamat. Bizonytalan élet célok ( vagyis semmilyen élet cél),bizonytalan párkapcsolat, rossz munka, rossz családi kapcsolatok, majd Ági meg mutatta nekem, hogy a világot és önmagunkat más szemmel is lehet nézni, nem csak negatív és önsanyargató szemmel, és ezzel elkezdünk dolgozni ,szépen lassan lépésről lépésre haladtunk.

Egész végig támogatott és segített, tanácsot adott hogy egyes helyzeteket hogy kezeljek, és ez a mai napig így van.

Pár hónapja nagy taruma ért és ő mint egy mankó állt mellettem és segített napi szinten tartottuk a kapcsolatot, és nagyon jól esett, hogy igazán aggódik értem.

Mára már biztos munkahelyem van, azt csinálom amit szeretek, apukámmal újra tartom a kapcsolatot, anyukámmal szorosabb lett a kapcsolatunk. Vannak terveim van mikor egész kicsik, de vannak, hatalmas önismereten mentem keresztül a 3 év alatt, és ma úgy fekszem le, hogy tudom kivagyok.

Nagyon hálás vagyok neki, és köszönöm a beszélgetéseket, ezek adnak erőt, hogy ne adjam fel álmaimat aminek egy része mára már teljesült .Meleg szívvel ajánlom azoknak az embereknek akik szorongással küzdenek, nincsenek kibékülve önmagukkal.

Párkapcsolati vagy családi problémáik vannak és úgy érzik egyedül már nem megy, munkahelyi gondjaik vannak és úgy érzik nincsenek jó helyen.
Ági segít vissza térni az életbe, hogy ne csak önmaguk árnyékai legyenek.”

Zsani

Pár- és családterápia

Családterápia irányt mutat a szülőknek, a biztonságos érzelmi bázis kialakításához, segíti a családi minta kialakulását, megerősödését a feszültségek leküzdésében, erősíti a szülői és gyermeki alrendszerek közötti összetartást, és segíti a tágabb családi, többgenerációs és szociális kapcsolatrendszereket. A családterápiás szemlélet úgy tartja, hogy akkor, amikor egy családtag valamilyen problémát, tünetet mutat, tulajdonképpen a családi rendszer zavarait jelzi, egyfajta szimbolikus nyelven. Ezt a nyelvet csak a tünethordozó személy környezetét megismerve, tehát a családjával együtt lehet megfejteni. A segítő munka során, a családi működés mélyebb megértésével, a családok számára is érthetővé válik, hogy mit fejez ki a tünet, és ez lehetőséget teremt a megoldásra.

A család azokon a pontokon a legsérülékenyebb, ahol az aktuális krízis feléleszt bizonyos korábban a szülőktől átvett bizonytalanságot, melyek megoldására az eredeti családtól nem kapott mintát, és amelyre a társadalom sem tudott kulturális és társadalmi normák talaján reagálni. Az életciklus változással együtt járó szerepváltásokban akkor keletkezik krízis, ha a család nem tudja rugalmasan működtetni új funkcióját, ill. a régi funkció előnyeinek feladására képtelen, így viszont a fordulópont elmaradása problémát okoz, megakadályozza a következő fejlődési fázisba való átlépést. A változásban van egy átmeneti időszak, amikor már a régi működési minták már nem működnek, új működési mechanizmus még nem alakult ki.

Ezeket a pontokat tekinthetjük beavatkozási pontoknak, melyek mentén a rendszer – szülői és gyermeki alrendszer – hiányos működését beazonosítjuk, és megtervezzük közösen a családtagokkal, hogy milyen beavatkozási pontokon képes erőforrásokat mozgósítani, ill. melyek azok a fókusz pontok ahol tudatosítani szükséges azokat az érték-norma rendszereket (tudás, készség, képesség, viselkedési repertoár, erősségek, probléma, konfliktuskezelési képességek), melyek segítik a család fejlődését, megtartó erejét.

Párterápia

Módszerében nem tér el a családterápiától. Párterápiának szokás nevezni, ahol csak a párkapcsolat tagjai vesznek részt.

Bábok használata kisebb gyermekeknél

Kisebb gyermek problémái esetében a családterápiás ülésen a szülőknek lehetőségük van egy bábokkal történő speciális játék elsajátítására, mellyel elősegíthetik a gyermekben lévő érzelmi tartomány feldolgozását. A szülők a családterápiás ülések közötti időben heti több alkalommal is alkalmazhatják a bábokkal való speciális játékot otthoni közegben. A bábjátékos helyzetek szülők általi leírásai és a következő családterápiás ülésen való beszámolóik mentén láthatunk rá jobban a gyermek lelki tartományaira. Közel 10 éves tapasztalatom alapján a báb technika kimagaslóan hatékony segítő eszköz a családok életében, mely hozzájárul a családdal közösen felállított célunk megvalósításához. Továbbá a jövőbeni nagyobb problémák kialakulását is megelőzheti, ha a gyermek és a szülők örömmel használják a bábokat.

“Párterápia miatt kerestük fel Ágnest. Az első alkalommal kiderült, hogy szülés utáni depresszióm van. Ágnes nagyon kedves, pozitív és alapos volt velünk mindig. Segített visszatalálni egymáshoz a férjemmel és sokat segített abban is, hogy hogyan neveljük pozitív légkörben a kisbabánkat. Segített a helyes irányba terelni önmagam, segített az értékrendem visszaállításában. Ebben az új helyzetben, ami a kezdetekben nehéz volt számunkra, elmagyarázta, hogy mit változtassunk és hogyan alkalmazkodjunk egymáshoz és a babánkhoz.

Sajnos sok nő nem kér időben segítséget a szülés után, így a depresszió rengeteg esetben üti fel a fejét. Én nagyon örülök, hogy mertünk segítséget kérni és megtaláltuk Ágnest, mert így megmaradt a házasságunk, a kisfiunk pedig szeretetteljes gondoskodó családban tud cseperedni.

Köszönöm szépen!

Egy csodálatos kisbaba szülei

“A terápiás folyamat segített a kamasz lányommal kialakult borzasztó rossz komunikációt megfékezni. Az eltávolodást megakadalyozni. (Ami egy szülői kivetülés, tükörkép volt.)

A találkozások, beszélgetések és a témához tartozó könyvek olvasása más szemszögből láttatja az érzelmi “görcsöket” a saját lelkemben. 

Hogy, hogyan és hol alakulnak ki érzelmi elakadások és miben kell változnom, fejlődnöm, hogy ne vetitsem ezt a  negativ kisugárzást a gyermekeimre, családomra, a sajàt gyermekkoromból cipelt, olykor nehéz terheket,, töréseket, botlásokat hogy tehetem le.
Segít megérteni a történéseket.  Már nem sodrodok úgy az árral.  Határozottabb vagyok.
Még sok a tennivaló, de saját magam “démonaival” már könnyebben szembe merek nézni és ezzel jobbá alakítani a mindennapokat, a család egységét szorosabbá, erősebbé kovácsolni. Mélyebb, erősebb a tisztelet, a megértés, elfogadás, a szeretet.
Ezen dolgozni kell, ez egy folyamat. De megéri.
Ibolya

Szexológiai tanácsadás

Tanácsadói munkám során többnyire a következő területeken jelentkező kérdésekkel, problémákkal találkoztam.

Lelki tényezők a szexualitás terén:

  • Alapvető szeretetkapcsolat zavarai (anyával, apával)
  • Nemi szerep zavara: a szexualitás hárítása 
  • Legátolt szexualitás
  • Női szerepek zavarai vagy hárítása
  • Szülőszereppel kapcsolatos negatív attitűdök
  • Férj-feleség közötti kapcsolatzavarok
  • Teherbeesés erős vágya-frusztráció
  • Terhesség hárítása
  • Súlyosabb érzelmi és mentális zavarok

„Tünetnyelv” a betegségekben:

  • Menstruációs görcsök – lelki görcsösség az odaadás képességében
  • Orgazmusproblémák – félelem az önkontroll elvesztésétől
  • Hosszú menstruáció – a méh „sírása”
  • Terhességi toxikózis-bizonytalanság a szeretetkészségben
  • Klimaxos hőhullámok-“forró nő”
  • Terhességi hányás-amit érzelmileg nem bír bevenni a gyomor
  • Rák-negatív érzelmek elburjánzása, a női önazonosság szétesése

Gyakori pszichoszomatikus kórképek

Vaginizmus : “Csipkerózsika szindróma” – hüvely, medenceizmok és a comb is begörcsöl, összehúzódik

  • A gátlásoknak, szorongásoknak fontos szerepe van a hüvelyi izomzat görcsös
    (akaratlan) összehúzódásában, mely a behatolást fájdalmassá, vagy lehetetlenné teszi.
    Ez sokszor a szüzesség elvételét a teherbeesést is nehezíti
  • A nemi szerv érintésének gondolatára is annyira összerándulhat a páciens, hogy az izomgörcs miatt a behatolás lehetetlen

    Okai:

    • A szűzhártya átszakításától, terhességtől való félelem
    • Korábbi, pl gyermekkori sérülés
    • Első félelmi és fájdalmi benyomások, traumák coitus alatt
    • A partner nem megfelelő magatartása, ügyetlensége, agresszivitása, szexuális
      kultúrálatlansága
    • Közösüléstől való félelem
    • Felvilágosítás hiánya
    • Nőiesség elutasítása
    • Látens homoszexualitás
    • Szexualitáshoz társuló bűntudat

    Orgazmuszavarok

    • A szexuális kielégületlenség okozta panaszok és szomatikus reakciók
    • A szexuális válaszciklus megreked az izgalmi fázisban vagy a platofázisban – alhasi fájdalmak (a nemi élet hárítása)
    • Gyakran hipochondriás panaszok forrása
    • Kontrollvesztés problémája
    • NŐK esetén kiváltó ok lehet:
      • A férfiak szexuális ügyetlensége, gátoltságból, vagy türelmetlenségből eredő elégtelen szexuális ingerlés
      • Fájdalomérzés

    Fájdalomérzés

    • Szerepe: felhívás a veszélyre, védekezés kiváltása, a fájdalmas inger elkerülése
    • Keletkezésének forrásai:
      • A pénisz hüvelyt érintő feszítő érzése
      • Hüvelyi gyulladás
      • Feltételes ingerként megmaradhat, akár az előjáték során is
      • Közvetlen bevezetés utáni fájdalom: öntudatlanul félelem a klitorális orgazmus elvesztésétől

    Nedvesedés hiánya

    • A cervix és a Bartolin mirigy-szekréció stimulusa gyengül
      • Melyik fázisban keletkezik, mikor múlik el?
      • Előjáték során el sem indult
      • Külső, szituatív, zavaró ingerre szűnik meg
      • Röviddel az aktus előtt szűnik meg
      • Menopauza idején: pszichikus gátlás eredményMenstruációs zavarok (a
        hormonok és a női szerepfejlődés összefüggése)
    • Fájdalmas vérzés (dysmenorrhoea)
    • Vérzés kimaradása (amenorrhoea)
    • Vérzés elhúzódása (hypermenorrhoea)
    • Közti vérzések (matropathia)

    Gyakori elhúzódó vérzés: a szexuális aktus gátlása. Ha a nő szorong a szexuális aktustól, mobilizálhatja a legmegfelelőbb szervi védekezést, ami összekapcsolódott a szexuális megtartóztatással.

    Tumeszcencia problémák

    A tumeszcencia-problémáknak testi, vagy pszichoszociális okai lehetnek. Az okok mindkét fajtája legtöbbször kölcsönösen hat egymásra. Az erekcióhiányt okozó testi problémáknak mindig van valamilyen lelki hatásuk, s a lelki okok ugyanígy befolyásolják a férfi testi reagálását.

    • sokféle testi oka lehet idegsérülésektől a diabetesig, és a prosztatáig
    • súlyos betegség első jelei is lehetnek, az épp kialakuló erekció zavarok
    • ártalmatlan testi okok
    • önkielégítés során van erekció, közösülésnél nincs (attitűd vagy kapcsolati probléma
    • az erekció hiányt okozó testi problémáknak mindig van lelki oka.

    Autogén tréning és relaxációs módszerek

    A relaxáció ellazulást, ellazítást jelent. Testi, lelki, szellemi elengedettséget, harmóniát érhetünk el e technika elsajátításával. Az önmegismerés egyik fontos eszköze, a meditatív munka alapfeltétele. Több kutatási területről is született pozitív beszámoló, miszerint  a féléven át végzett napi egy meditáció, immunrendszer erősítésére jótékony hatással bír. Hosszú gyakorlási folyamat eredményeképp elérhetjük, hogy amit elképzelünk, azt testünk elfogadja és követi. A relaxáció révén befolyásoljuk a légzést, az izmok ellazítását, szívritmust, vérnyomást. Jelentős mértékben csökken a vér koleszterin szintje, nő az agy vérellátása és a vér endorfin szintje, ami egészségünkre pozitív hatást gyakorol. A szorongás tünete az izomfeszülés, ami pedig számtalan kellemetlenséget okozhat: izgatottságot, fejfájást, derékfájást, fáradékonyságot. Egy 20 perces relaxáció annyi stressztől szabadítja meg a szervezetünket, mint 3-4 óra alvás.

    “Amikor az ember egy terápia után el szeretné mondani, hogy mit is jelent valójában az életében, megpróbálja megmegmagyarázni a megmagyarázhatatlant. Átélni újra a fájdalmakat, átdolgozni azokat. Futni , festeni, naplót írni (kinek mi a megfelelő módszer). Rengeteg munka, rengeteg könny, hatalmas felszabadulás. Új életminőség, átkeretezett életlátás. Ehhez a munkához azonban nagyon fontos szempont, milyen szakember fogja a kezünket. Kívánom Önöknek, hogy egy ilyen terápiás helyzetben megtapasztalják mindazt a bizalmat, bátorítást, elfogadást, figyelmet, szakértelemben vett gondoskodást ami nekem megadatott anno. Aki az én kezemet fogta, kettő szóval tudnál legjobban jellemezni, ő ” Isten ajándéka”. Hálás szívvel köszönöm!”

    Vali

    Önismeret és személyiségfejlesztés

    Történhet egyéni és csoportos formában. 
    Saját személyiségünket megismerni, változáshoz szükséges mozgatorugóinkat, erőforrásainkat  számba venni, specifikus interperszonális készségeket fejleszteni, mindezt  a jelenben élve a legjobb módon a lehetőségeket kihasználva tenni  igazi kihívás, és egyben életfeladatunk!

    Csoportokon átélhetjük azt, hogy az érzéseink, legmélyebb félelmeink is megoszthatóak, és nemcsak hogy nem érezzük magunkat egyedül, hanem kíváncsiak is ránk a többiek, továbbá értékelnek minket. Ezáltal megtanuljuk magunkat is értékelni és asszertív szociális készségeinket a mindennapokban alkalmazni.
    Egy terápiás csoport szimbolikusan egy családhoz hasonlít. A csoport hozzásegít a fejlődésünk során történt elakadások átdolgozásán a személyiségünk fejlődéséhez és ahhoz az igényhez, hogy társas kapcsolatainkat alakítani szükséges az önértékelésünk megtartásához és vágyaink eléréséhez.

    Ágnesről őszintén úgy gondolom, hogy nagyszerű szakember, aki sok gondolkodni valót tud adni és finoman, terelgetve tud rávezetni a problémák megoldására. Gyorsan és könnyen tudja átlátni a problémát és annak összetettségét.

    Úgy gondolom, hogy rengeteget segített nekem a családi konfliktusok, kétségek megoldásában úgy, hogy elterelt a helyes irányba. Maximálisan elnyerte a bizalmamat, boldogsággal emlékszem vissza az együtt töltött terápiás időkre, ahol a támaszom volt. Segített visszatalálni önmagamhoz, így képes voltam kilépni a hormonok és élethelyzetből adódó kétségek közül. Újra megtanultam kiállni magamért, amit gyerkőc születése után elfelejtettem, hogyan is kell.
    Szerintem nagyszerűen tud utat mutatni. Szép leckéket adott nekem, amiknek a megoldásában nem hagyott magamra, hanem támogatott a megoldáshoz vezető utamon. Én szívből tudom ajánlani Önt a családi konfliktusok kezelésére, párterápiára, függőségek kezelésére, személyiség fejlesztésre, depresszióból kigyógyuláshoz. Őszintén köszönök Önnek mindent!
    Ági

    Zavart okozó családminták feltérképezése és oldása